00 800 67 89 10 11

16. květen 2022 17:00 - 18. květen 2022 13:28 | Brno

Filmová cena diváků LUX 2022

Promítání dokumentárních filmů v kině Art s následnými debatami s odborníky

Tři vlahé večery, tři zajímavé debaty, tři vyvolené filmy!
Vstup zdarma (vstupenky k dispozici na pokladně kina Art).
Jako každý rok, i letos soutěží tři snímky vybrané porotou filmových profesionálů z celé Evropy o diváckou přízeň v Ceně LUX. Ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v ČR pořádá středisko Europe Direct Brno projekci nominovaných filmů v brněnském kině Art.
Na stránce LUX Award probíhá až do 25. 5. hlasování o nejlepší soutěžní snímek. Několik náhodně vybraných diváků bude po ukončení ankety vylosováno a pozváno na slavnostní předávání ceny LUX, které proběhne 8. 6. během zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Promítání filmu Flee s následnou debatou
16. 5. / 17:00 / kino Art, Cihlářská 643/19, velký sál
 · 

2021 

· 

83 min

 

· 

Film promítneme v původním znění (dánsky) s českými titulky.
O filmu: Amin Nawabi (pseudonym), 36letý uznávaný akademik, zápasí s bolestivým tajemstvím, které skrývá už 20 let. Obává se, že mu může zničit život, který si vybudoval pro sebe a svého budoucího manžela. O svůj příběh se podělí s režisérem Jonasem Poherem Rasmussenem, blízkým přítelem a spolužákem ze střední školy. Poprvé prostřednictvím animace vypráví příběh mimořádné cesty dětského utečence z Afghánistánu. Utéct díky srdečnému rozhovoru mezi Jonasem a Aminem povypráví nezapomenutelný příběh sebepoznávání. Ukazuje se, že pouze při konfrontaci s minulostí je možné vytesat budoucnost, a konstatuje univerzální pravdu, že až když přestaneme utíkat před tím, kým jsme, najdeme pravý význam domova. (Film Europe)
Po skončení filmu bude následovat debata, do které se můžete zapojit buď přímo z publika, nebo můžete posílat dotazy, které za vás položí moderátor.

Diskutovat budou:
  • Marek Čejka – politolog zaměřující se na region Blízkého východu, vyučuje na MENDELU a MUNI 
  • Barbora Matějková – právnička Odboru dohledu nad omezováním osobní svobody v Kanceláři veřejného ochránce práv
  • Fatima Rahimi – reportérka Deníku Referendum, zaměřuje se na témata migrace, rasismu, extrémní pravici a dění v Íránu a Afghánistánu
  • Moderovat bude Matúš Slamka, dramaturg festivalu Prague Pride.  

Promítání filmu Great Freedom s následnou debatou
17. 5. / 17:00 / kino Art, Cihlářská 643/19, velký sál
 · 

2021 

· 

117 min

 · 

 


Film promítneme v původním znění (německy) s českými titulky.
O filmu: Příběh se odehrává v poválečném Německu. Hlavní postavou je Hans, který se opakovaně ocitá do vězení za to, že je homosexuál. Homosexuální akty jsou totiž trestány podle odstavce 175 trestního zákoníku, a Hansova touha po svobodě tak zůstává nenaplněna. Jediný trvalý vztah pro něj představuje spoluvězeň Viktor, který si odpykává doživotní trest za vraždu. Počáteční odpor se postupně mění v něco, co by se dalo nazvat láskou.

Po skončení filmu bude následovat debata, do které se můžete zapojit buď přímo z publika, nebo můžete posílat dotazy, které za vás položí moderátor.


Diskutovat budou:

  • Marek Christ – předseda spolku STUD, z.s., od roku 2009 se podílí na projektech pro LGBT+ osoby, jako jsou např. Queer Ball, GaTe, Queer Kód a Brněnský Pride week.
  • Žaneta Sladká – vedoucí kampaní a specialistka na LGBT+ v Amnesty International. Věnuje se tématům manželství pro všechny v ČR a postavení LGBT v Polsku a Maďarsku.
  • Moderovat bude Matúš Slamka, dramaturg festivalu Prague Pride.

Událost na Facebooku


Promítání filmu Quo Vadis, Aida? s následnou debatou
18. 5. / 17:00 / kino Art, Cihlářská 643/19, velký sál

 · 

2020 

· 

101 min

 

· Jasmila Žbanić

Film promítneme v původním znění (srbochorvatsky a bosensky) s českými titulky.

O filmu: Je rok 1995 a Aida pracuje jako překladatelka pro OSN ve Srebrenici. Její rodina je mezi tisícovkami místních, kteří hledají v „bezpečné zóně" OSN útočiště před srbskou armádou. Pár hodin od míst, kde s oblibou trávíme letní dovolené, se schyluje k největší evropské tragédii od konce druhé světové války. Při vyjednáváních si Aida postupně uvědomuje vážnost situace. Jde o osud města i o život jejích milovaných. Podaří se jí je zachránit? Nekompromisní a zároveň hluboce lidský snímek režisérky Jasmily Žbanić svou emoční silou dalece předčí většinu válečných filmů. Nesoustředí se totiž na vykreslení násilí, ale na příběh konkrétní ženy a nepředstavitelná dilemata, která před ní válka staví. Film Quo Vadis, Aida? měl premiéru na festivalu v Benátkách a je nominovaný na Oscara za nejlepší zahraniční film. (Aerofilms)

Po skončení filmu bude následovat debata, do které se můžete zapojit buď přímo z publika, nebo můžete posílat dotazy, které za vás položí moderátor.


Diskutovat budou:

  • Josef Oriško – ředitel Východoevropského vzdělávacího a kulturního centra, který se dlouhodobě věnuje přípravě personálu pro práci v postkonfliktních zónách v rámci mezinárodního společenství.
  • Kamil Truhlář – forenzní specialista Mise OSN v Kosovu. 
  • Moderovat bude Pavel Ševčík z Europe Direct Brno.

Událost na Facebooku
Trailer filmu Flee

Trailer filmu Great Freedom

Trailer filmu Quo Vadis, Aida?