00 800 67 89 10 11

19. říjen 2022 17:00 - 19:00 | České Budějovice

Večer s válečnými reportéry

Zveme vás na Večer s válečnými reportéry. Jaké jsou války očima nezávislých reportérů? Jaký je život tamních obyvatel? A jaké dopady mají zahraniční konflikty na život v Evropě?

Přijďte si poslechnout příběhy válečného reportéra a zpravodaje České televize Jakuba Szántó a válečné fotoreportérky Jarmily Štukové, kteří vám popíší své dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů a revolucí. 

Kdy: 19. 10. 2022 od 17:00 
Kde: Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1 

Hosté: 
PhDr. Jakub Szántó
Český novinář a reportér, který je od roku 2013 zahraničním zpravodajem České televize na Blízkém východě. Dlouhodobě se zaměřuje právě na region Blízkého východu a také Afriky, kde pokrýval velkou část mezinárodních krizí od roku 1999. Od druhé palestinské intifády, přes konflikty mezi Hamásem a Izraelem, americkou okupaci Iráku, arabské jaro po občanskou válku v Sýrii a konflikty v Iráku během americké okupace i po jejím ukončení v roce 2010. V minulosti také zpravodajsky pokrýval čečenskou válku, gruzínsko-ruskou válku v roce 2008, pirátství v Somálsku, revoluce na Ukrajině v letech 2004 a 2014 a dále také pokus o vojenský převrat v Turecku 2016 nebo občanskou válku v JemenuJako reportér České televize natáčel na Ukrajině a v jejím příhraničí s Ruskem a Běloruskem v období čekání na ruský vpád v únoru 2022. Po něm se vrátil a natáčel sérii reportáží zaměřených na humanitární katastrofu způsobenou ruskou agresí na hlavní uprchlické trase mezi Lvovem městem Vinnicja, jež bylo cílem ruského raketového útoku. V červnu 2022 byl opět na Ukrajině, tentokrát na jižní frontě, kde zpravodajsky pokrýval zahájení ukrajinské protiofenzivy proti ruským vojskům v oblasti mezi Mykolajivem a okupovaným Chersonem.
Také je autorem knih  Z Izrastiny s láskou – Reportérem mezi dvěma zeměmi a Za oponou války - Zpravodajem nejen na Blízkém východě.

Jarmila Štuková
Fotoreportérka a dokumentaristka, která se zaměřuje na země sužované válečnými konflikty, chudobou či sociálními problémy. Dokumentovala například dětskou prostituci v Etiopii, zemětřesení na Haiti, kyselinové útoky v Indii, žehlení dívčích prsou v Kamerunu, násilí na ženách v Afghánistánu či válku s Islámským státem v Iráku a Sýrii.

Moderátor: Matěj Vodička (Český rozhlas České Budějovice)

Večer s válečnými reportéry pořádá EUROPE DIRECT České Budějovice ve spolupráci s Eurocentrem České Budějovice a také je součástí doprovodného programu mezinárodní vědecké konference Udržitelný rozvoj XIII: „Příležitosti a výzvy pro Evropu a ČR“, kterou každoročně pořádá Vysoká škola evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích.

Rezervujte si své místo