00 800 67 89 10 11

28. březen 2022 11:36 - 22. duben 2022 11:36 | Jihlava

Velikonoční kamínky

Velikonoční kamínky jsou zábavnou aktivitou pro děti v mateřských školách v Kraji Vysočina.

Proč velikonoční kamínky?

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem: jsou připomínkou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro většinu lidí jsou však dnes hlavně oslavou příchodu jara. Velikonoce se slaví po celé Evropě. Velikonoční zvyky jsou však v různých evropských zemích různé: u nás máme Velikonoce spojené s pomlázkou, v Polsku či na Slovensku chlapci polévají děvčata vodou, v Německu zase lidé soutěží v házení, koulení či rozbíjení vajec. Ve většině evropských zemí k Velikonocím patří zdobená vajíčka, čokoládoví zajíčci a jiné sladkosti; někde je lidé schovávají, aby je děti mohly hledat. Pojďme si nyní tyto zvyky připomenout.

Použijeme putovní kamínky. Víte, co to je? Jsou to malé kamínky, které lidé pomalují a poté schovají; ostatní je hledají a přenáší jinam. Podle směrovacího čísla na spodní straně kamínku lze dosledovat, kam kamínek doputoval; vědět o tom dáte ostatním ve facebookové skupině Kamínky.

O co v této aktivitě jde a jak se do ní zapojit?

Děti budou vyrábět putovní kamínky s velikonočními motivy. Přijedeme do Vaší školky a přivezeme zásobu prázdných kamínků a kreslící potřeby. Děti kamínky pomalují velikonočními motivy, a přitom si vyslechnou naše krátké povídání o velikonočních zvycích v evropských zemích. Poté již můžete s dětmi kamínky poschovávat po vaší obci či městě, třeba při pravidelné procházce. Děti pak zase mohou s pomocí rodičů při víkendových vycházkách hledat ostatní kamínky.

Zaujalo Vás to? Domluvte se s námi na termínu naší návštěvy. Přijet můžeme od 4. do 14. dubna. Počet míst je omezený, proto neváhejte a kontaktujte nás co nejdříve! Volejte nám na 702 084 532 nebo pište na jihlava@europe-direct.cz. Zapojené školky se mohou těšit na drobné věcné dary.