00 800 67 89 10 11

05. dubna 2022 12:00 - 30. dubna 2022 18:00 | Pardubice

Výstava Třicetkrát v NASA

Chtěli byste obdivovat krásy noční oblohy i ve dne? Tak přijďte v dubnu do haly pardubického infocentra, kde bude nainstalována výstava Třicetkrát v NASA. K vidění budou snímky pardubického astrofotografa Petra Horálka, které se dostaly do prestižního výběru Astronomického snímku dne NASA (National Aeronautics and Space Administration, česky Národní úřad pro letectví a vesmír).

Do tohoto výběru se dostalo jen několik Čechů. Uspět však vícekrát, to se podaří jen hrstce fotografů celého světa. V tuzemsku takového úspěchu dosáhl zatím jen český astrofotograf Petr Horálek. Snímky zobrazují nejrůznější astronomické jevy a noční pohledy zachycené po celém světě. Mezi publikovanými snímky je i několik, které vznikly v Česku. Co na jednotlivých fotografiích můžete uvidět? To se dozvíte na poutavých popiscích u každého snímku. 

 

Petr Horálek je rodák z Pardubic, kterého od malička lákala astronomie. Navštěvoval kroužek astronomie v místní hvězdárně, poté se věnoval studiím Teoretické fyziky a Astrofyziky na Masarykově Univerzitě v Brně a krátce pracoval i jako astronom na Akademii věd ČR. 

Od roku 2015 se věnuje zejména fotografování, cestopisným přednáškám a popularizaci astronomie. Prostě hvězdář srdcem i duší. A mimochodem, byla po něm i pojmenována jedna planetka - 6822 Horálek. 


Vernisáž k výstavě chystáme na Mezinárodní den kosmonautiky 12. dubna od 17 hodin. Vstup na vernisáž i výstavu je zdarma.