00 800 67 89 10 11

14. leden 2022 16:00 - 14. únor 2022 19:00 | Pardubice

Výstava UNIBIRDS

Od 14. ledna do 14. února 2022 se hala Turistického informačního centra v Pardubicích částečně promění v ptačí říši. Prostřednictvím umělecké instalace kolumbijských umělců Sergio Mantilly a Miguela Chaparra poodhalíme tajemství kolumbijské biodiverzity. Barvy, charakter, detaily a chování ptáků přiblíží aplikace ARTIVIVE, kterou si návštěvník výstavy bezplatně stáhne do svého mobilního telefonu, naskenuje obraz a ten už ho zavede přímo mezi opeřence.

Sergio Mantilla Soler a Miguel Chaparro Alvis se věnují mj.  audiovizuální tvorbě a jejich společný projekt „UNIBIRDS“ kombinuje analogové a digitální technologie. Díky nim umělci představují ptáky v jejich přirozeném prostředí. Jejich cílem je upozornit na nutnost ochrany přírody a naši odpovědnost za klimatické změny. Instalace byla vytvořena zmíněnými umělci na základě rozsáhlého výzkumu ve spolupráci s Institutem Alexandra von Humboldta v Bogotě. Jak říká jedna z organizátorek Andrea Pavlíková: „Kolumbie se může pochlubit největší rozmanitostí ptačí říše na světě – v zemi se vyskytuje více jak 1 920 druhů ptáků. Díky zeměpisné poloze nabízí úžasnou biologickou rozmanitost a je zde k vidění i řada endemických (tzn. nikde jinde se nevyskytujících) i migrujících druhů ptactva.“

 

Netradiční výstavu pro pardubické návštěvníky připravilo informační středisko EU Europe Direct Pardubice ve spolupráci s Velvyslanectvím Kolumbijské republiky v Rakousku akreditovaným pro Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko a Českou republiku a brněnským spolkem IBÉRICA.


Slavnostní zahájení výstavy se koná v úterý 18. 1. 2022 od 17.00 hod. Program se ponese v duchu kolumbijské kultury a latinsko-americké atmosféry. „Tentokrát si také rozhodně nezapomeňte svůj mobilní telefon, ať si užijete uměleckou instalaci naplno“, dodává Pavlíková. 


Pro více informací (v angličtině) o výstavě a autorech klikněte zde.