00 800 67 89 10 11

12. říjen 2021 17:00 - 19:50 | Brno

Filmový večer - Stavební jáma

Zveme Vás na tradiční promítání filmů z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět s Europe Direct Brno v KJM.

Promítneme dokumentární film „Stavební jáma" původem z Ruska od režiséra Andreje Grjazeva z roku 2020.

O filmu:
Výmluvná kompilace tvořená online videy, která se v Rusku, zemi omezující svobodu slova a uplatňující cenzuru, stávají hlasem opomíjených a odhalují rozsah neřešených sociálních, zdravotních, infrastrukturních i lidskoprávních problémů, jimž ruští občané denně čelí.
Film, jehož název odkazuje k téměř sto let starému utopistickému románu ruského spisovatele Andreje Platonova, odkrývá žitou realitu milionů bezejmenných Rusů, kteří se ocitají doslova na dně. Živoří z nízkých důchodů, bydlí v chátrajících obecních bytech, zápolí s výpadky energií, jsou bez možnosti domoci se spravedlnosti a práva, bez šance čelit státnímu aparátu a místním zkorumpovaným úředníkům. Díky telefonům a internetovému připojení se mobilizují a aktivizují. S hněvem či s pláčem se obracejí k tomu nejmocnějšímu, ke svému prezidentovi, v domnění, že jim může pomoci. Aby zajistil dodávky plynu a vody, zdravotní ošetření, internetové připojení. YouTube se stává hlasem lidu z Kamčatky, Voroněže, Čeljabinsku nebo třeba z Dagestánu. Ze všech koutů Ruské federace svorně zaznívá: „Drahý Vladimire Vladimiroviči…“

Film promítneme v HD v původním znění (ruština) s českými titulky.
Stopáž: 71 min.
Kde se bude promítat?
Jako vždy ve velkém sále v 5. patře Knihovny Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4.
VSTUP ZDARMA BEZ REGISTRACE! Každý účastník akce musí dle hygienického opatření vlády České republiky splňovat pravidlo O-N-T. To znamená, že je nutné na místě podepsat čestné prohlášení, že splňujete alespoň jednu z následujících podmínek:
1. kompletně ukončené očkování alespoň 14 dní před konáním akce.
2. oficiálně potvrzené prodělání onemocnění COVID-19, přičemž od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 180 dní před konáním akce
3. oficiální POC (antigenní) test ne starší než 72 hodin před konáním akce
4. oficiální PCR test ne starší než 7 dní před konáním akce