00 800 67 89 10 11

01. červen 2021 07:53 - 31. červenec 2021 07:53 | Hradec Králové

Udržitelná móda?

Jaká je skutečná cena oblečení z obchodních center? Mrkněte se, co jsem si pro vás připravili na další den udržitelného rozvoje.

Tílko za osmdesát, svetr za pět set? Jaká je skutečná cena oblečení z obchodních center? Většina těchto módních kousků z konfekce se vyrábí v zemích třetího světa, kde se porušuje pracovní etika a dochází k velkému znečištění životního prostředí. Muži, ženy a děti jsou zaměstnáváni za nízký plat, abychom si my mohli koupit levně jedno, deset nebo dvacet triček, které velmi často vyhodíme, jakmile vyjdou z módy.  Vždyť obchody nás zásobují každý týden novou kolekcí. Už dávno to nejsou pouze podzimní či jarní komplety. Nyní máme speciální kolekci do školy a kanceláře, na sport a do parku, až nám jde z toho hlava kolem.


Mnoho lidí se vymezuje proti znečišťování životního prostředí a dětské práci využíváním tzv. slow fashion. Jedná se o oblečení, které je vyrobeno z ekologických materiálů a v pracovně příznivém prostředí. Tomu ale odpovídá i cena tohoto oblečení. Jak si to mohu dovolit? Buď můžeme náš šatník omezit na pár kvalitních kousků, které budeme střídat (co takhle capsule wardrobe?), nebo využijeme další možnosti, které nám trh nabízí jako jsou second handy nebo swapy. A slyšeli jste už o upcyklaci?


Ptáte se, jak vyřešit oblečení pro děti, které rychle ze všeho vyrostou? S originálním nápadem přišla Kristýna Farkašová, zakladatelka platformy EBUU. Přečtěte si rozhovor, který jsme pro Vás připravili!