00 800 67 89 10 11

08. květen 2021 01:03 - 09. květen 2022 01:03 | Brno

Oslavte s námi Den Evropy online

Přinášíme tipy na soutěže, hudební vystoupení, virtuální prohlídku institucí EU a mnoho dalšího!

Zapojte se do oslav Dne Evropy jedním kliknutím a připojte se k převážně virtuálním aktivitám, které instituce EU nabízejí.


Zde najdete přehled nejzajímavějších online aktivit:

  • Úvodní událost Konference o budoucnosti Evropy (9. 5., 14:00) – hosty budou prezident Francie Emmanuel Macron, předseda EP David-Maria Sassoli, předseda vlády Portugalska a předseda rotujícího předsednictví v Radě Evropské unie António Costa, předsedkyně EK Ursula von der Leyen a další. Sledovat ji můžete zdeKonference o budoucnosti Evropy vám nabízí jedinečnou možnost vyjádřit se a říci, v jaké Evropě chcete žít! Pojďte se zapojit do utváření budoucnosti Evropské unie.

  • Music Europe Day (9. 5., 19:00): večer plný koncertů, během kterého vystoupí umělci z celé Evropy Kompletní seznam vystupujících a bližší informace naleznete zde.

 

 

 

  • Podpořte EU na #DenEvropy umístěním vlajky EU do vašeho okna, vyfoťte ji a označte @europeanparlament, který vaši fotku bude sdílet se zbytkem Evropy!

 

  • Procházka po Praze s geolokační hrou „Galileo a ti druzí“ je 5 km dlouhá a obsahuje 9 úkolů, které zaberou cca dvě hodiny. Trasa vede ze sousedství Strossmayerova náměstí v Praze 7 přes celou Letnou až k Letohrádku královny Anny na Hradčanech, dále na malebný Nový Svět a končí v parku Maxe van der Stoela na Hládkově v Praze 6. Ke hře potřebujete pohodlné boty a chytrý telefon s aplikací Skryté příběhy, kterou si můžete zdarma stáhnout zde www.skrytepribehy.cz . Na konci trasy máte díky aplikaci možnost se vyfotit s hlavní postavou příběhu, a pokud vyplníte on-line kvíz, budete zařazeni do slosování o ceny.

 

  • Pryč ze židle (12. 4. – 25. 6.): souboj středních škol o nejvíce uběhnutých kilometrů, přičemž lze vyhrát 100 000 Kč na vylepšení sportovního zázemí. Více informací naleznete zde.

 

  • Café Evropa o budoucnosti Evropy (10. 5., 17:30): diskuze na téma „Evropa dnes a zítra“ s teologem Tomášem Halíkem, slovenskou ex-premiérkou Ivetou Radičovou a zakladatelkou iniciativy „Youth, Speak Up“ Janou Soukupovou. Sledovat debatu můžete zde.

 

  • Co pro nás znamená Konference o budoucnosti Evropy? (12. 5., 17:00): online debata se bude věnovat zejména tématům jako je bezpečnost, kvalitní potraviny, digitální doba, zdravotnictví atd. - to vše z evropského pohledu. Shlédnout ji můžete zde.

 

  • Náš evropský projekt – soutěž, která probíhá on-line a svými hlasy můžete podpořit jeden z projektů, které do ní přihlásila třeba právě vaše obec. Tři vítěze čekají výhry v podobě příspěvku na obecní slavnost ve výši od 25 000 do 75 000 Kč. 

 

O dni Evropy:

9. květen je napříč členskými státy EU oslavován jako Den Evropy, někdy také označovaný jako Schumanův den (tzv. Schuman Day).

Tento den je připomínkou událostí z 9. května 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil mezinárodnímu tisku prostřednictvím svého prohlášení myšlenku mírové spolupráce v Evropě. Konkrétně navrhoval vytvoření organizace, která by dohlížela na uhelný a ocelářský průmysl evropských zemí a koordinovala jeho aktivity. Tato deklarace se pak stala impulzem k poválečné spolupráci evropských vlád a významným faktorem, který později ovlivnil vznik Evropské unie. 

Tento den byl do historie zapsán jako počátek sjednocené Evropy. O zavedení svátku Dne Evropy bylo rozhodnuto v roce 1985 na Milánském summitu. Schumanův den je někdy označován také proto, aby se jím uctila památka tohoto významného evropského politika. 

Den Evropy je tak jedním ze symbolů Evropy i Evropské unie. Tento den připomíná, že každá ze zemí, která se rozhodla vstoupit do Evropské unie, se ztotožňuje s demokratickými principy, které EU uznává a základními hodnotami, které prosazuje. Spolu s vlajkou, hymnou, mottem a jednotnou měnou eurem tvoří Den Evropy identifikační znaky politického subjektu EU. 

Den Evropy je oslavován napříč celou Evropskou unií ve většině větších měst.