00 800 67 89 10 11

14. duben 2021 17:30 - 20:00 | Brno

Co nám zase letos "diktuje" Brusel?

ONLINE přednáška přes platformu ZOOM. Přednášet bude Petr Kaniok, který pracuje jako docent na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Instituce Evropské unie (EU) jsou v českém veřejném prostoru velmi často prezentovány jako „bruselský diktát“ – mašinérie, která určuje, co se v České republice smí a nesmí. Realita je tomuto zakořeněnému mýtu velmi vzdálená. Smyslem přednášky a následné diskuze proto je nejprve představit rozhodovací pravomoci klíčových institucí EU – Evropské komise, Rady EU, Evropského parlamentu a Evropské rady – a posléze ilustrovat, jaké agendě a jakým tématům se tyto instituce věnují v letošním roce a jaké jsou možnosti České republiky tuto agendu ovlivnit.
Přednášet bude Petr Kaniok, který pracuje jako docent na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Ve svém výzkumu a výuce se věnuje hlavně evropské politice s důrazem na instituce EU, postoje k evropské integraci a politické strany. Kromě akademických textů komentuje evropské dění v řadě médií (Český rozhlas, Česká televize atd.) a na twitteru (@petrkaniok).