00 800 67 89 10 11

01. únor 2021 08:00 - 28. únor 2021 16:00 | Pardubice

Únor ve znamení vesmíru

Přidejte se v únoru na vesmírnou vlnu!

Během celého února se bude naše středisko - Europe Direct Pardubice - věnovat své infokampani na téma „VESMÍR A EU“. Cílem je představit nejen Evropskou vesmírnou agenturu, ale i GSA sídlící v Praze. Budeme se také věnovat „pardubickému vesmíru“ a zajímavostem, které přenesou globální téma na regionální úroveň. Součástí bude představení Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích DDM ALFA, která je dlouhodobým partnerem ED nejen při organizaci Evropské noci vědců. Činnost hvězdárny je silně zaměřena na popularizaci vědy a její dostupnosti všem zájemcům bez rozdílu.

Hvězdárna se v nedávné době zapojila do projektu kooperativní sítě Bolidozor, která prostřednictvím detekčních a měřících stanic umístěných u dobrovolných pozorovatelů sleduje lety meteorů. V době uzavření provozu kvůli epidemickým opatřením probíhají večerní on-line pozorování oblohy (leden, únor), nabízí i on-line programy pro školy.

Během infokampaně se budeme věnovat i zajímavostem, které jsou spojeny přímo s Pardubicemi a jejich okolím, např. 7 planetek ve vesmíru je pojmenovaných po pardubických občanech, astronomech, učitelích a slavných osobnostech pocházejících z Pardubicka. Vydejte se do "Pardubického vesmíru" online

Vrcholem celého „Vesmírného února“ bude beseda s astronomem a fotografem Petrem Horálkem „Klenoty chilského nebe“ o úkazech, které lze pozorovat z Evropské jižní observatoře. Petr Horálek je významnou osobností popularizace astronomie, je prvním českým fotovyslancem Evropské jižní observatoře a několik jeho snímků vybral úřad NASA coby „snímek dne“. 


Vizualizace úplného zatmění Slunce v roce 2019 nad observatoří La Silla
Vizualizace úplného zatmění Slunce v roce 2019 nad observatoří La Silla

V týdnu od 8. do 14. 2. 2021 představíme na Facebooku střediska Europe Direct Pardubice 3 vybrané kosmické programy. Nabídneme jak základní informace, tak zajímavosti. 

Vše na jednom místě! Připravili jsme pro vás přehledný infolist, v němž naleznete to nejdůležitější z tématu Evropské vesmírné politiky nejen na poli Evropské unie, ale i na lokální úrovni - tedy u nás v Pardubicích

Infolist obsahuje rovněž odkazy na další zdroje informací, včetně zábavy o vesmíru! 


Náhled infolistu - strana 1
Náhled infolistu - strana 2

Od 16. 2. zahájíme na Facebooku propagaci rubriky s názvem "Kdo je kdo". 

Cílem bude představit významné instituce na evropské i lokální úrovni, které se věnují vesmírným aktivitám. 

V závěrečném únorovém týdnu se budeme na Facebooku střediska věnovat nejen online besedě s Petrem Horálkem - Klenoty chilského nebe, ale také zbývajícím evropským i českým institucím - z rubriky "Kdo je kdo", které se věnují kosmickým aktivitám. 

Poslední únorový víkend zasvětíme tipům na "vesmírnou zábavu".  

Laďte s námi nadále vesmírnou vlnu. ;)