00 800 67 89 10 11

05. leden 2021 18:00 - 28. únor 2021 00:00 | Pardubice

Online pozorování večerní oblohy

Co o únorových večerech pozoruje teleskop pardubické hvězdárny? Jaké evropské perly hvězdárna ukrývá? Zajímá Vás, jaké kosmické služby poskytuje Evropská unie a kde je běžně používáte? Věřte, že Evropská vesmírná politika přináší celou řadu zajímavostí! Pojďte se na ně s námi podívat!

K VESMÍRU MÁME BLÍZKO,...A TO NEJEN V PARDUBICÍCH! 

Pojďte se s námi v článku zatoulat na pardubickou hvězdárnu a odhalit zajímavosti spojené s Evropskou vesmírnou politikou

Tato lednová vesmírná ochutnávka předchází akcím, které plánujeme na měsíc únor.
T
en se u nás v Europe Direct Pardubice ponese ve znamení vesmíru. 

Náš dlouhodobý partner v oblasti vědy a vzdělávání, jeden z hlavních organizátorů Evropské noci vědců v pardubickém regionu - Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích - pořádá nejen v lednu, ale také únoru online pozorování oblohy. 

Po celý leden je dalekohled hvězdárny v pohotovosti pro živá vysílání. Kdokoliv, kdo má zájem, se tak může připojit a podívat se, co teleskop aktuálně pozoruje! 

Více informací naleznete v události pořadatele či na webové stránce hvězdárny. 

Popularizátor astronomie, člen Astronomické společnosti Pardubice, vedoucí Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích, Petr Komárek, vás svým poutavým vyprávěním strhne k pozorování hvězd. Poslechněte si zajímavý rozhovor s Petrem v Českém rozhlase Pardubice. Odhalíte, jaké úkazy spatříme na obloze v roce 2021. 

V roce 2021 si prostory a akce hvězdárny určitě nenechte ujít. Na hvězdárně se totiž věnují výchově mládeže v astronomických kroužcích a pořádají besedy se skvělými hosty, a to rozhodně není všechno! Aktuálně také pořádají online výukové programy pro školy. 

Ve spolupráci s hvězdárnou již proběhlo od roku 2011 několik akcí, ať už pro širokou veřejnost či studenty U3V a další cílové skupiny. Vydali jsme se třeba na Evropskou jižní observatoř (European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere – ESO), což je společná astronomická organizace evropských států. 

Výjimkou nebude ani rok 2021. Hned v únoru se společně vydáme do vesmíru. Akce připravujeme a včas Vás o nich budeme informovat jak na našem webu, tak Facebooku střediska.  Srdečně zveme na přednášku "Klenoty chilského nebe"

EVROPSKÁ PERLA PŘÍMO V PARDUBICÍCH! 

Víte, že pardubická hvězdárna ukrývá skvosty evropských rozměrů? Je totiž součástí unikátní dobrovolnické sítě "Bolidozor" automatických rozhlasových přijímacích stanic pro pozorování meteorů v zemské atmosféře. 

Stanice provozují hlavně amatérští astronomové a vědci přispívající ve svém volném čase na území Evropy. 

Pokud by bylo možné rozšířit systém mimo Evropu, pak by kromě zjevného vědeckého přínosu mohl poskytnout institucím (jako jsou astronomické observatoře) zajímavý interaktivní a popularizující výstup trajektorií a dalších událostí vedoucích ke sledování meteoritu. 

V Pardubicích májí na hvězdárně stanici, která snímá rádiové meteory právě v rámci sítě Bolidozor. Odtud se data přenáší do celosvětové databáze radioastronomických pozorování RMOB. Stanice se jmenuje ALFAPCE-R0. Více informací naleznete na rmob.org a více o projektu české experimentální sítě na bolidozor.cz či v článku s fotografiemi

 

PARDUBICE VE VESMÍRU? PŘEKVAPÍME VÁS!  

Víte, že se ve vesmíru nachází 5 planetek, pojmenovaných po pardubických občanech, astronomech a učitelích

Přeneste se společně s námi do vesmírné virtuální galerie a odhalte krásný "Pardubický vesmír". 

Originální online výstava s poutavým komentářem je v provozu po celý únor 2021. 

SEZNAMTE SE S EVROPSKOU VESMÍRNOU POLITIKOU

Kosmické programy Evropské unie pomáhají Evropanům při každodenních činnostech na Zemi. Družice, které EU vysílá na oběžnou dráhu, umožňují milionům lidí komunikovat za použití nových technologií, cestovat po zemi, moři a ve vzduchu a nacházet způsoby, jak zlepšit zdraví naší planety.

VÍTE, ŽE JE PRAHA CENTREM EVROPSKÉ NAVIGACE? 

Evropská unie čítá hned několik vesmírných programů. Jednou z nejdůležitějších evropských institucí, které vesmírné programy EU spravují, je Agentura pro evropský globální navigační systém (GSA). Víte, že od roku 2012 sídlí v pražských Holešovicích? GSA má na starosti služby satelitní navigace a zpřesňování signálu. Hlavním úkolem agentury je zajistit, aby občané EU mohli co nejvíce využívat služeb, které poskytuje evropský navigační systém Galileo a zpřesňující satelitní systém EGNOS

Navíc své služby GSA neustále rozvíjí a zasazuje se primárně o to, aby reagovaly na potřeby uživatelů. Pro příklad lze uvést záchrannou službu Search and Rescue, která se používá nejen na moři. 

V období 2021–2027 chce Evropská komise investovat do programů Galileo a EGNOS dohromady 9,7 miliard eur. Kosmické programy vytvářejí vysoce kvalifikovaná pracovní místa, celkem zaměstnává kosmický průmysl v EU víc než 231 tisíc pracovníků a přináší přidanou hodnotu v odhadované výši 53–62 miliard eur

Více o GSA, ale také vesmírných programech představíme v rámci únorového seriálu. 

VYZKOUŠEJTE VESMÍRNOU HRU! 

Máte doma školáky? V rámci vesmírné hry Stroj času si mohou otestovat své vědomosti o Evropské unii hravou formou a proletět se u toho vesmírem. 

Stačí na informačním portálu Evropské unie letět svojí vesmírnou lodí směrem ke správné odpovědi a nezapomenout se přitom vyhýbat meteoritům! ;)