00 800 67 89 10 11

03. prosinec 2020 17:30 - 19:30 | Brno

Turecko jako kandidát vstupu do EU

Již ve čtvrtek 3. 12. 2020 v 17:30 hod. se můžete těšit na online přednášku o Kandidátské zemi EU - Turecku. Celá akce proběhne online přes platformu ZOOM a bude vysílána živě na Facebooku Europe Direct Brno. Otázky můžete pokládat již teď v události na Facebooku, prostřednictvím emailu na eu.brno@kjm.cz nebo anonymně přes sli.do (kód: 69616) již před začátkem a také v průběhu akce. V průběhu živého vysílání bude možné také vkládat komentáře přímo k videu živého vysílání.

Přednášejícím bude Mgr. Lucie Tungul, Ph.D., MA. Lucie vystudovala mezinárodní vztahy na Miami University v Ohiu a politologii a evropská studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. Deset let působila na Fatih University v Istanbulu. V současné době pracuje jako odborná asistentka na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, je vedoucí́ výzkumu v institutu TOPAZ, členkou předsednictva České společnosti pro politické vědy a výkonnou editorkou časopisu Politologická revue.

V dubnu 1987 Turecko podalo oficiální žádost o plné členství v budoucí Evropské unii. Statut kandidátské země byl Turecku udělen o dvanáct let později, na základě rozhodnutí Evropské rady na summitu v Helsinkách v prosinci 1999. Začala tak nejdůležitější a dosud neukončená kapitola turecko-unijních vztahů. I přes veškeré neshody mezi Tureckem a Evropskou unií existuje dlouhodobá spolupráce, například v rámci uprchlické krize, celní, ekonomické spolupráce apod. Nicméně Turecko je stále čekatelem na přijetí do Evropské unie. Jak se vyjednávání rozvíjí? Jaké výhody a nevýhody by případný vstup Turecka do EU přinesl stranám dohody?

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu eu.brno@kjm.cz