00 800 67 89 10 11

07. prosinec 2020 17:30 - 20:00 | Brno

Vztahy EU a Číny

Partneři, konkurenti nebo rivalové?

Již v pondělí 7. 12. 2020 v 17:30 hod. se můžete těšit na interaktivní online diskusi s tématem Vztahů Evropské unie a Číny. Celá akce proběhne online přes platformu ZOOM a bude vysílána živě na Facebooku Europe Direct Brno. Otázky můžete pokládat v události na Facebooku, prostřednictvím emailu na eu.brno@kjm.cz nebo přes sli.do již před začátkem a také v průběhu akce.

Přednášejícím bude Ing. Mgr. Richard Turcsányi, Ph.D., programový ředitel nezávislého think tanku Central European Institute of Asian Studies (CEIAS). Kromě toho je také odborným asistentem na Univerzitě Palackého v Olomouci a Mendelově univerzitě v Brně. V minulosti byl na dlouhodobých studijních a výzkumných pobytech na univerzitách v Torontu, Pekingu, Národní univerzitě Chengchi v Taipei a na Evropském institutu pro asijská studia v Bruselu. Má bohaté zkušenosti s přednášením o mezinárodních vztazích, bezpečnosti a ekonomických otázkách střední Evropy a východní Asie. Ve svém výzkumu se zaměřuje především na vztahy střední Evropy s východní Asií a čínskou zahraniční politiku.

Mezi jeho poslední publikace patří například:

  • China and the Frustrated Region: Central and Eastern Europe’s Repeating Troubles with Great Powers, China Report 56 (1)
  • Friends or foes? How diverging views of communist past undermine the China-CEE‘16+1 platform’. Asia Europe Journal (with Runya Qiaoan)
  • It’s the politics, stupid: China’s relations with Muslim countries on the background of Xinjiang crackdown. Asian Ethnicity (with Barbara Kelemen)


Společná zahraniční a bezpečnostní politika Evropské unie (SZBP) zažívá od zavedení Globální strategie svůj rozmach. Její skutečná implementace posunula společnou diskusi a rozhodnutí do oblastí, o kterých se před několika lety ještě pouze šeptalo, včetně intenzivnějších dialogů se třetími zeměmi o obchodu, či dokonce o společných vojenských kapacitách. Unie se snaží zajistit si místo na globální politické scéně v konkurenci (nejen) Číny, a v roce 2021 by mohla i díky podpůrné složce těchto plánů na této cestě pokročit.

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu eu.brno@kjm.cz


Akce je pořádaná ve spolupráci se Středoevropským institutem asijských studií (CEIAS) a Sinophonem.