00 800 67 89 10 11

09. listopad 2020 18:00 - 20:00 | České Budějovice

Schengen a jeho budoucnost

Zveme Vás na online debatu Schengenský prostor a jeho budoucnost, kterou pořádají organizace Konrad Adenauer Stiftung, Vysoká škola evropských a regionálních studií, Europe Direct České Budějovice a Eurocentrum České Budějovice.

Schengenský prostor, který patří bezesporu mezi klíčové úspěchy evropské integrace v podobě volného pohybu obyvatel, letos v březnu oslavil již 25. výročí. Bohužel v posledních letech čelí řadě problémů, které otevírají diskuzi o jeho možné podobě a budoucnosti. Nejedná se jen o migrační krizi, ale též o bezprecedentní situaci z letošního roku, kdy se v důsledku koronavirové pandemie mnoho členských států i celá Evropská unie rozhodlo uzavřít své hranice. Snaha omezit šíření nákazy Covid-19 se však negativně podepsala na jedné ze základních svobod EU – volném pohybu osob. Tato situace nejvíce dopadá na příhraniční regiony EU, jako je Jihočeský kraj, kdy jakékoliv omezení na hranicích se existenčně dotýká desítek tisíc lidí v tomto regionu, ať se již jedná o omezení turistického ruchu či nemožnost dojíždět za prací.

Hosty debaty budou: 

Gen. Ing. Andor Šándor - generál v záloze, bezpečnostní poradce
Ing. Mgr. Markéta Votoupalová, Ph.D. - odborná asistentka a výzkumnice na VŠE (Vysoká škola ekonomická Praha)
PhDr. Jan Gregor, Ph.D. - projektový manažer přeshraniční dopravy Dolní Bavorsko – jižní Čechy – Plzeň
Debatu moderuje novinář Mgr. Ondřej Houska, Ph.D. z Hospodářských novin

Kdy: 9. 11. 2020 od 18:00
Kde: online na facebookových stránkách Europe Direct České Budějovice a VŠERS - Vysoká škola evropských a regionálních studií.

Organizátory debaty jsou: