00 800 67 89 10 11

02. listopad 2020 17:00 - 18:30 | Kroměříž

Po stopách Čechů ve světě

O inspirativních lidech, krajanech, kteří opustili svoji vlast a na které bychom měli být náležitě hrdí, přitom o jejich zajímavých osudech často vůbec nic nevíme.

Víte, kdo po čtyři desetiletí držel rekord nejdéle sloužícího člena amerického Kongresu? Kdo zakládal první operu na Novém Zélandu? Kdo v Austrálii zakládal nejslavnější lyžařské letovisko? A kdo v Peru koupil pozemek, pod nímž archeologové odhalili bájnou starověkou hrobku s tunami zlata?

Byli to naši krajané, kteří v různých obdobích a za různých okolností byli nuceni opustit vlast. Rozutekli se do celého světa a dokázali neuvěřitelné věci, na které můžeme být dnes právem hrdí.

Historik a politolog Martin Nekola se věnuje tématu krajanů a exilu mnoho let, v hloubi zahraničních archivů nalezl řadu pokladů a především se potkal s inspirativními lidmi, na které bychom měli být náležitě hrdí, přitom o jejich zajímavých osudech často vůbec netušíme. Popularizační přednáška, doplněná o obrazovou prezentaci, se pokusí tuto mezeru částečně zaplnit...

Konferenční sál Knihovny Kroměřížska, 17:00. Vstup zdarma.