00 800 67 89 10 11

17. prosinec 2019 17:00 - 18:30 | Plzeň

Café Evropa v regionech – Plzeň

Srdečně Vás zveme na debatu z cyklu Café Evropa v regionech, kterou pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Europe Direct Plzeň a Eurocentrum Plzeň. Tentokrát se uskuteční debata v Plzni s názvem "Odpovědnost EU za vlastní obranu".

Kořeny společné snahy evropských států vytvořit fungující bezpečnostní a obrannou politiku Evropské unie sahají již desítky let do historie evropské integrace. Obzvlášť v oblasti obrany není integrace pro státy nijak jednoduchá, jelikož zasahuje do jejich suverenity a jedná se tak o citlivé téma. I když primát kolektivní obrany si v Euroatlantickém prostoru stále drží NATO, události posledních let, od anexe Krymu, přes referendum o brexitu až po válku v Sýrii, znovu rozvířily debatu o odpovědnosti Evropské unie za vlastní kolektivní obranu a bezpečnost. Ve hře je i relativně nová a ambiciózní iniciativa Stálé strukturované spolupráce (PESCO), která by měla členské státy posunout k hlubší a efektivnější spolupráci v obranné agendě.

Jakou má agenda společné bezpečnostní a obranné politiky EU budoucnost? Stane se společná obrana jednou z hlavních priorit evropské integrace? Dokáže Evropská unie sama čelit hrozbě nestability v okolních regionech? Jak pokročily ambice na vytvoření společné evropské armády? Jakou roli hraje v otázce evropské obrany NATO a jakou důležitost bude mít v budoucnu?

Nejen o tomto můžete v Plzni debatovat s našimi hosty. Těšíme se na Vaši účast!

Hosty dalšího debatního podvečera s názvem "Evropská unie a její odpovědnost za vlastní obranu" budou:

Matúš Halás, výzkumný pracovník a vedoucí Centra evropské bezpečnosti, Institute of International Relations Prague / Ústav mezinárodních vztahů
David Konecký, zahraničněpolitický ředitel, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Moderátorem debaty bude Martin Vokálek, EUROPEUM Institute for European Policy

KDY: Úterý 17. prosince 2020

KDE: Kulturka ZČU, Sedláčkova 19, Plzeň