00 800 67 89 10 11

25. listopad 2019 18:00 - 26. listopad 2019 20:00 | Pardubice

FINSKO

Série přednášek a workshopů u příležitosti předsednictví Finska v Radě EU.

Europe Direct Pardubice vás ve spolupráci s Ekocentrem PALETA-Natura park Pardubice, Skandinávským domem a Kafírnictvím - Tvoje Dílna zve ve dnech 25. – 26. 11. 2019 do Ekocentra PALETA
na přednášky o Finsku a tvůrčí workshop u příležitosti předsednictví Finska v Radě Evropské unie.

PROGRAM
25. 11.
KRÁSY FINSKÉ PŘÍRODY ANEB NÁRODNÍMI PARKY FINSKA AŽ DO ARKTICKÉHO LAPONSKA
cestovatelská beseda s Ing. Michaelem Stanovským
18.00 hod.


Finsko proslulo jako země tisíců (spíše statisíců) jezer, nekonečných lesů, placaté krajiny, nejsevernějších končin a největších divočin Evropské unie. Téměř čtyřicet národních parků (a k tomu několik „divočin“ s podobným statutem), které Finové považují za rodinné stříbro, ne-li přímo zlato, možná tyto mýty trochu boří, protože v nich Finové chrání zajímavosti a bizarnosti své země, která není zase tak plochá, jak si někdo při pohledu z auta může myslet. Na cestovatelské besedě s šéfredaktorem Severských listů navštívíte několik pěkných a přívětivých národních parků v jižní části Finska, podíváte se i do drsné tundry zapolární Arktidy. Stanete se účastníky expedic třeba za pozůstatky starých laponských obydlí, ale i za nefalšovanou divočinou, kde se dodnes rýžuje zlato.

Pokud se v rámci přípravy na tuto besedu necháte někde poštípat větším množstvím komárů, bude váš zážitek dokonalý. :)

Besedu povede Ing. Michael Stanovský, původním povoláním "ajťák", také trochu novinář, fotograf, průvodce, cestovatel (ač toto označení nemá v oblibě), spíš celoživotní tramp (po finsku vaellus) a milovník přírody. Do severských krajů se zakoukal už jako student, ale řádně je procestovat se mu podařilo až po Sametové revoluci. Projezdil (nejen) všechny severské státy Evropy. Dříve pracoval také jako průvodce outdoorové cestovky, dnes už jen trampuje v divočině nejsevernějších končin starého kontinentu, v Laponsku, kam se dnes každoročně vrací s batohem a busolou na velký vandr.

Šéfredaktor časopisu a internetového portálu Severské listy www.severskelisty.cz.


26. 11.
SKANDINÁVSKÝ VÁNOČNÍ VĚNEC
výtvarná dílna
15.00 – 16.00 hod.
16.30 – 17.30 hod.

Ve Finsku vánoční období začíná podobně jako u nás – první adventní nedělí. Pod vedením zkušené lektorky si zájemci vyrobí netradiční adventní věnec ve finském duchu. Tvořit budou především z příročních materiálů. Nutná registrace na eu@ticpardubice.cz.


FINSKÉ VÁNOCE
beseda
18.00 hod.

Vánoce patří ve Finsku k nejdůležitějším svátkům v roce. Mnohé vánoční tradice se podobají těm našim, některé ale překvapí. Na přednášce se dozvíte, proč chodí Finové na Štědrý den do sauny, jak je to s vánočním kozlíkem, který nosí dětem dárky, jaké obyčeje se pojí s mandlí v rýžové kaši, co všechno patří na štědrovečerní tabuli nebo jak připravit téměř jediný druh finského vánočního cukroví, koláček ve tvaru hvězdy. Podíváte se také do vesničky Santa Clause na severním polárním kruhu a poslechnete si nejslavnější vánoční písničky, jejichž prostřednictvím se i trošku naučíte finsky. Přednášejí Michal Švec a Zuzana Vorlíková ze Skandinávského domu. Tervetuloa!


U příležitosti předsednictví Finska v Radě EU jsme pořádali celkem tři akce - cestovatelskou besedu pro milovníky severské přírody, tvůrčí workshop a třešničkou na dortu byla suprová beseda o Vánocích ve Finsku. Ty nám představily Michal Švec a Zuzka Vorlíková ze Skandinávského domu. Kromě finských tradic zazněly také zajímavosti o finském jazyce a gastronomii. Věděli jste, že Finové zbožňují kávu, na svátek Svaté Lucie můžete ochutnat "šafránky", na Štědrý den všichni sledují pohádku "Sněhuláček", dárky nosí JOULUPUKKI a Silvestr se řekne: UUDENVUDENAATTO? Děkujeme všem, bylo to perfektní!

S Michaelem Stanovským ze Skandinávského domu jsme "navštívili" vybrané národní parky Finska a oblíbené Laponsko. Příjemné vyprávění zpestřila hudba i videa z okouzlující finské přírody. Návštěvníci si tak odnesli mnoho tipů, kam ve Finsku zavítat na pravý "čundr" v divočině.

Možná přemýšlíte také nad tím, jak se liší adventní věnec ve skandinávském stylu od toho českého. Věnce na severu Evropy se vytvářejí z mnohem delších větviček, mají více rozvolněný tvar a proporčně jsou mnohdy užší oproti těm, které známe u nás. Severské země se navíc pyšní krásnou přírodou, a to se promítá i do dekorování věnců. Zelenou totiž mají především přírodniny - dřevěné součky, ořechy či sušené ovoce. Pré mají i mašle - například s motivem soba. Fotogalerie dokumentuje příjemnou předvánoční atmosféru, která panovala po celou dobu tvoření. Za spolupráci děkujeme partnerům: Ekocentru PALETA a Kafírnictví - Tvoje dílna! Velké díky patří také Skandinávskému domu!