00 800 67 89 10 11

27. září 2019 16:00 - 23:55 | Pardubice

NOC VĚDCŮ 2019: ŠETRNĚ K PLANETĚ

Celoevropská vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět.

Noc vědců - to je minimálně 5 hodin chytré zábavy! Tu letos zažijete 27. září 2019.

Noc vědců je celoevropská vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. Letošní ročník se bude tematicky věnovat ekologii, motto proto zní "Šetrně k planetě".

Noc vědců - to je jedna noc v roce, na kterou nezapomenete!

Vždy na přelomu září a října se na jeden večer otevřou brány vědeckých institucí a univerzit a blíže představují vědce a důležitost jejich práce pro naši společnost.

Noc vědců - to jsou tradice, desítky zapojených měst a desetitisíce návštěvníků.

V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005 a neustále se rozšiřuje do dalších měst. Chytré zábavě se meze nekladou a tak není divu, že získává na popularitě, baví totiž ty nejmenší i dospělé.

Zatím poslední ročník Noci vědců proběhl 5. 10. 2018 na více než 30 místech České republiky. Zaznamenal rekordní návštěvnost 60 000 návštěvníků.

I my - z Europe Direct Pardubice - se na vás budeme těšit s bohatým doprovodným programem na pardubické Noci vědců 2019! Stanoviště budeme mít nejen na Hvězdárně barona Artura Krause, ale také na Univerzitě Pardubice!
 


Noc vědců na Pardubické hvězdárně má i letos připravenou bohatou nabídku. Patří k ní přednáška fotografa, cestovatele a astronoma Petra Horálka v době od 19:00 do 22:00 hodin, vyprávět bude o Klenotách chilského nebe: 

KLENOTY CHILSKÉHO NEBE

Na tichomořském břehu Jižní Ameriky se do chilského vnitrozemí rozkládá vysokohorská poušť Atacama s unikátními podmínkami pro pozorování a fotografování nočního nebe. Ne náhodou zde proto mezivládní organizace zvaná Evropská jižní observatoř vybudovala a dále buduje hned několik pracovišť s největšími a vědecky nejproduktivnějšími astronomickými přístroji světa. Ovšem i mimo hledáčky těchto teleskopů, jen pouhýma očima, je možné na chilské obloze spatřit to, co málokde na světě. Jaké klenoty skrývá hvězdné nebe nad observatořemi Paranal, La Silla nebo ALMA? A jak je dokáží zachytit citlivé fotoaparáty? A jak vůbec tyto obří astronomické obrazy vznikají? To vše vám přednese první český fotovyslanec Evropské jižní observatoře, astrofotograf Petr Horálek.


I letošní Noc vědců 2019 přinesla nejen nové téma, ale především rekordní počet aktivit a s tím spojené i rekordní počty návštěvnosti. Naše stanoviště - Europe Direct Pardubice - jste mohli v Pardubicích nalézt na dvou místech - a to na Univerzitě Pardubice (v areálu v Doubravicích) a na Hvězdárně barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice.

Více fotografií z akce naleznete nejen na našem Facebooku, ale například také na webové stránce Univerzity Pardubice.