00 800 67 89 10 11

22. leden 2023 08:10 - 15. březen 2023 08:10 | Pardubice

Studenti SPŠE Pardubice tentokrát v Řecku

Ve dnech 22. až 28. ledna 2023 se studentský tým Střední průmyslové školy elektrotechnické Pardubice, složený ze studentů A. Staňka, F. Kroužela, L. Makarova a S. Osyky ze třídy 2.E a D. Bubelinyho a J. Beka ze třídy 3.H, spolu s učiteli J. Binarovou, M. Štverákem a Zd. Cachem vydali v rámci projektu ERASMUS+ KA2 na mobilitu do řecké školy 1o Geniko Lykeio ve městě Aigio. Student Jiří Bek popisuje v článku jejich cestu i program pobytu.

"Naše velkolepé dobrodružství odstartovalo už v sedm hodin ráno v neděli 22. 1. na pardubickém hlavním nádraží, odkud jsme úspěšně odjeli rychlíkem do Prahy a potom pražským autobusem dojeli na letiště Václava Havla. Nastoupili jsme na letadlo, kterým jsme odletěli do švýcarského Curychu, a odtud dalším letadlem doletěli až do hlavního města Řecka – Atén. Poslední vlak do naší cílové destinace jsme o pár minut minuli a tak jsme museli jet do Aigia dvěma taxíky, které zajistil náš hostitel. Naše cestování  skončilo přibližně v sedm hodin, kdy jsme už konečně stáli před hotelem Telis, který se stal až do pátka naším domovem.

 

Program projektu začal následujícího rána přivítáním na spřátelené škole lo Geniko Lykeio Aigiou  a ukázkou tradičních řeckých tanců. Jeden jsme si dokonce i vyzkoušeli. Potom  jsme měli lekci základních řeckých výrazů. Následně jsme se rozdělili do pěti skupin. V každé byli studenti z partnerských škol z Řecka, Bulharska, Francie a Slovenska. Každá skupina měla zadané téma, na které musela do pátku zpracovat krátké vzdělávací video. Témata byla: 3D design gotického portálu, 3D skenování, poznávání bylin pomocí mobilní aplikace iNaturalist, ovládání a natáčení s drony a tvorba jednoduché mobilní aplikace. S výjimkou středy jsme se tvorbou videa pečlivě zabývali každodenně, dokud jsme je v pátek, kdy program oficiálně skončil, všichni úspěšně neodprezentovali.

 

Kromě tvorby videí jsme vyjížděli na výlety a exkurze po zajímavých místech v okolí. Hned v pondělí na nás čekala prohlídka města Aigia s těmi nejlepšími průvodci – místními studenty – završená společným obědem v restauraci u moře, při kterém jsme se blíže seznámili s novými kamarády a dostali jsme i dárek - tradiční řecké dezerty. 

V úterý jsme v poledne odcestovali autobusem do blízkého města Diakopto, ve kterém jsme nasedli na úzkorozchodný vlak, který nás podél řeky Vouraikos přes přenádhernou krajinu tvořenou kaňony a skalami dovezl až do turistického města Kalavryty, kde jsme měli několik hodin volného času na prohlížení města a na nakupování suvenýrů. 

Středa byla jediným dnem, kdy jsme do školy nešli. Hned ráno jsme vyjeli autobusem do vědeckého centra v Patře, kde jsme si vyzkoušeli plno matematických, fyzikálních i informativných pokusů, experimentů a aktivit. Později jsme byli rozděleni do dvou skupin, přičemž každá měla vyřešit zadaný problém – konkrétně šlo o hádanku jak poskládat všechny kostky do vagonu a přijít na princip jedné logické deskové hry. Následně každý tým své poznatky ostatním odprezentoval. 

Ve čtvrtek jsme se měli zúčastnit slavnostního festivalu v Aigiu, ale nakonec byl z důvodu nehostinného počasí zrušen. Získali jsme tak více času na dodělávání videí. Následovala exkurze do nejstarší výrobny vína v Řecku Achaia Clauss, kterou jsme si s milou průvodkyní prohlédli. Je možné, že díky nám a většiny přátel ze ostatních států byly zásoby vína vykoupeny. 

Večery jsme měli volné a bylo jen na nás, jak je prožijeme. A tak jsme se procházeli s přáteli po městě a nebo hráli různé hry v přízemí hotelu. 

Program skončil v pátek řeckou tradicí. Studentky pro nás upekly jejich novoroční koláč Vasilopita, který přináší štěstí. Koláč byl všem předán  společně s certifikáty o účasti. Na závěr jsme si naposledy společně zatančili a bylo nutné se rozloučit.  

 

Potom jsme se v mírném dešti vydali s kufry na aigiovské nádraží po nerovné a zablácené cestě. Vlakem jsme dojeli až do Atén. Po ubytování v hotelu jsme se vydali na náš poslední výlet do Akropolis – nejhezčí památku v celých Aténách. Ráno jsme metrem odjeli na aténské letiště, odkud jsme přes Frankfurt doletěli až do Prahy. Na rozdíl od nás naše  zavazadla nestihla v Německu přestoupit, a tak jsme domů v neděli 28. dojeli bez nich. Ale hned druhý den nám je každému z nás přivezl řidič z letiště.  

 

I přesto, že cesta do Řecka byla dlouhá, náročná a neobešla se bez menších či větších problémů, které k cestování patří, všichni získali spoustu nových přátel, plno nových zkušeností a zážitků. Jsem si jist, že na tuto cestu nikdo z nás jen tak nezapomene." 

Jiří Bek 3.H