00 800 67 89 10 11

04. prosinec 2018 15:00 - 16:30 | Olomouc

Česká republika a euro

Proč mají Slováci rádi euro a Češi ne?

Jednou z podmínek pro členství v Evropské unii je, mimo jiné, i závazek přijmout společnou evropskou měnu – euro.  Tou se v současné době platí již v 19 zemí EU a kromě členských států eurozóny, ji za svou národní měnu přijali také Andora, Monako, San Marino či Vatikán. Ze států, které vstupovali do Unie společné s Českem, již k euru přistoupila většina z nich, mezi jinými i Slovensko a Slovinsko, či trojice pobaltských zemí.

Ačkoliv je zavedení eura i pro Českou republiku jedním z politických cílů, ke kterému se zavázala, proces přechodu z národní měny na euro nebyl doposud zahájen, a zároveň ani nebyl stanoven konkrétní termín, kdyby k tomu mělo dojít.

Obecně je však známo, že chuť přijmout jednotnou měnu v české společnosti klesá a vypadá to tak, že přístup lidí kopírují i politické strany. Proč tedy Češi nechtějí přijmout euro? A skutečně jej nemají rádi? Na tyto a mnohé další otázky se dozvíte odpovědi na debatě s názvem: "Proč mají Slováci rádi euro a Češi ne?"


Hosty debaty budou:

Elena Kohútiková, bývalá víceguvernérka Národní banky Slovenska

Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti

Ing. Miroslav Študent, EY Podnikatel roku Olomouckého kraje 2006 ze společnosti SIWATEC a.s.


Kdy: 4. prosinec 2018 | 15:00 - 16:30

Kde: Katedra politologie a evropských studií FF UP (Křížkovského 12, Olomouc)


Na debatu vás zvou: Evropská komise v ČR, Europe Direct Olomouc a Tomáš Prouza 

Partneři akce jsou: EUROPEUM Institute for European Policy, KPES - Katedra politologie a evropských studií FF UP (oficiální profil) a Okresní hospodářská komora Olomouc.


Těšíme se na vaši účast!