00 800 67 89 10 11

26. září 2018 00:00 - 00:00 | Missing value for '5'

Evropský den jazyků

Evropský den jazyků, který je iniciativou Rady Evropy ve Štrasburku, se každoročně slaví od roku 2001 dne 26. září.

Při této příležitosti se v Evropě pořádá celá řada akcí, ať už to jsou aktivity pro děti a s dětmi, televizní a rozhlasové programy, hodiny výuky jazyků či konference. Rada Evropy je přesvědčena o tom, že jazyková rozmanitost je nástrojem pro dosažení většího mezikulturního porozumění a zároveň důležitou součástí bohatého kulturního dědictví našeho kontinentu, a proto v celé Evropě propaguje plurilingvismus.


Proč Evropský den jazyků?

  • Nikdy nebylo k dispozici více příležitostí pracovat či studovat v jiných evropských zemích, avšak neznalost jazyka mnoha lidem brání v tom, aby je využili. 
  • Vzhledem ke globalizaci a formám podnikového vlastnictví potřebují občané čím dál tím více znalosti cizího jazyka k tomu, aby mohli ve své zemi dobře dělat svou práci. Pouhá znalost angličtiny už nestačí.
  • Evropa je bohatá na jazyky – existuje přes 200 evropských jazyků a dalšími jazyky hovoří v Evropě občané pocházející z jiných kontinentů. Musíme uznat význam tohoto důležitého zdroje, využívat jej a pečovat o něj.
  • Učení se jazykům je přínosné pro mladé lidi i pro starší – nikdy nejste příliš staří na to, abyste se mohli učit jazyk a využívat možnosti, které vám to otevírá. I když budete znát jen pár slov jazyka země, do které cestujete (třeba na dovolenou), můžete se díky tomu seznámit s novými přáteli a poznat nové lidi.
  • Učení se jazykům jiných lidí je cestou, která nám napomáhá vzájemně si lépe porozumět a překonávat kulturní rozdíly.
Středisko Europe Direct Ostrava připravilo program pro děti ZŠ Fulnek 27.9. a děti ZŠ v Knihovně města Ostrava na pobočce Poruba 26.9.

Více informací naleznete na oficiální stránce Evropského dne jazyků.