00 800 67 89 10 11

21. únor 2018 18:00 - 20:00 | Brno

Diskuze o alternativních médiích

Vítaná alternativa, nebo ohrožení demokracie?

O alternativních médiích se mluví a píše poměrně hodně, otázkou však je, zda o nich probíhá společenská diskuze. A demokracie je diskuze, říkával Masaryk. Europe Direct Brno by Vám společně s Eurocentrum Brno rádo nabídlo právě takovou diskuzi. Abychom se pokusili naplnit Masarykův ideál, pozvali jsme jak zástupce alternativních médií, tak jejich kritiky. Můžete se tedy těšit na opravdu zajímavé hosty. 


Za alternativu vystoupí bloger VLK provozující web KOSA NOSTRA a zástupce šéfredaktora Parlamentních listů Radim Panenka. 


Druhou stranu bude reprezentovat Miloš Gregor z Katedry politologie Fakulty sociálních studií v Brně a přijede také redaktor Českého rozhlasu Michal Zlatkovský.


Moderování se zhostí moderátor brněnských diskuzních večerů Jakub Krainer. 
Debata se koná v 5. patře Knihovna Jiřího Mahena v Brně ve Velkém sále.

Představíme vám jednotlivé řečníky pomocí medailonků, které nám zaslali:

Bloger VLK provozuje web KOSA NOSTRA  a komentuje pro slovenský Slobodný vysielač v pořadech Hodina vlka a Dualog. Svoji aktivitu popisuje slovy: ,,K otevření vlastního blogu Kosa Nostra, který má v záhlaví 'blog obyčejných lidí pro obyčejné lidi o politice, ekonomii, fotbálku a všem ostatním, čím žije současná Česká nebo Slovenská republika', mne přivedla naprostá nespokojenost s informováním mainstreamových medií o vnitopolitické situaci v dobách Nečasovy vlády. Později se k tomu připojila v podstatě jednostranná pseudoinformační kampaň o událostech na Ukrajině."
Kosu řídím podle dvou základních zákonů -
1- měřit všem stejně, těm "svým" i těm protivným, se zásadní snahou poskytovat důkladně vyzdrojované informace 
2- dobrý autor nebo názor není automaticky ten, s jehož názory se ztotožním
Kosa je můj soukromý projekt. Nemá žádné cizí financování, je nezávislá a její naprostá nezávislost na komkoli a čemkoli je pro mne axiomem, bez výjimky."

Miloš Gregor působí na katedře politologie Masarykovy univerzity. Odborně se věnuje volebním kampaním, politické komunikaci a analýze propagandy. Spolu s Petrou Vejvodovou provedli analýzu manipulativních technik užívaných vybranými tzv. alternativními servery, pomohli vzniknout studentskému spolku Zvol si info a jsou autory Nejlepší knihy o fake news, dezinformacích a manipulacích.

Radim Panenka působí od října 2011 v ParlamentníchListech.cz, od prosince 2014 na pozici 1. zástupce šéfredaktora. PL si zakládají na tom, že dávají prostor všem politikům i veřejně známým či zajímavým osobnostem bez rozdílu, nekastují názory na „správné“ a „závadné“. Panenka se v PL věnuje především domácímu politickému dění a v redakci má na starosti také zpravodajské pokrytí aktivit prezidenta Miloše Zemana.

Michal Zlatkovský pracoval jako správce sociálních médií v Hospodářských novinách a na iDnes.cz. Tři roky strávil v Respektu, kde kromě starosti o web a sociální sítě psal sloupky a články o technologiích, internetu a počítačových hrách. Od října 2016 je v Českém rozhlase, kde se věnuje zejména datové žurnalistice. V rámci své práce v Českém rozhlase se také podílel na vypracování žebříčku dezinformačních webů.

Debatu si také můžete pustit online buď v audio podobě, nebo s obrazem. Záznam si můžete pustit také zde.