00 800 67 89 10 11

05. prosinec 2017 12:00 - 30. prosinec 2017 18:00 | Pardubice

Vyhodnocení literární soutěže

Na podzim jsme vyhlásili literární soutěž k příležitosti 60. výročí podpisu Římských smluv a vydání Bílé knihy o budoucnosti Evropy. Nyní již víme, které texty vyhrály!

Od 1. 9. do 31. 10. 2017 pořádalo informační středisko Europe Direct Pardubice literární soutěž k příležitosti
60. výročí podpisu Římských smluv a vydání Bílé knihy o budoucnosti Evropy.

 

Soutěž byla určena žákům základních škol, středních škol a dospělým, přičemž každá skupina soutěžila ve své vlastní kategorii.

 

Zadání pro soutěžní texty: 

LITERÁRNÍ TEXT ADRESOVANÝ BUDOUCÍ EVROPĚ

VYPRÁVĚNÍ ODEHRÁVAJÍCÍ SE KDEKOLI V „BUDOUCÍ EVROPĚBěhem listopadu vybrala odborná porota, složená z profesionální korektorky textů a vyučující českého jazyka, texty, které prošly do druhého kola. Ve druhém kole rozhodl o konečném pořadí tým Europe Direct Pardubice.Hodnocení pohledem Europe Direct Pardubice

Vybrat vítězné texty nebylo snadné, a to nejen kvůli tomu, že kromě pravopisu a splnění zadání je hodnocení slohu velice náročné. Překvapilo nás, že většina textů byla orientována negativně. Mladí lidé - zejména středoškolští studenti -  jsou k vývoji spíše skeptičtí, vidí nedostatky, kterými hlavně sami lidé ohrožují směřování nejen budoucí Evropy, ale mnohdy i celého světa. V některých textech byl zmíněn dokonce zánik evropského kontinentu. Našly se ale také slohové práce, které byly laděny v pozitivním duchu.


Jsme velice rádi, že se sešlo velké množství textů. Ze zaslaných soutěžních prací vyplývá spíše pesimismus mladé generace, jež je právě tou, která může svoji budoucnost podstatně ovlivnit. Věříme, že právě informační osvěta může pomoci k optimističtějšímu pohledu na možnosti, které nám současná Evropa nabízí. 


Níže jsou k dispozici vítězné texty ve všech třech kategoriích.
Jejich autorům gratulujeme a přejeme další kreativní nápady nejen při psaní!


Pro všechna místa jsme připravili diplomy a tematické odměny.


KATEGORIE ZŠ

1. místo: Martina Papoušková

2. místo: Aneta Šafránková

3. místo: Dorota Študentová


KATEGORIE SŠ

1. místo: Kristýna Hácová

2. místo: Alice Neumanová

3. místo: Gabriela Puchýřová


KATEGORIE DOSPĚLÍ

1. místo: Patrik Battya

2. místo: Nikola Puškárová

(více textů nebylo v rámci kategorie přihlášeno)