00 800 67 89 10 11

13. listopad 2017 17:00 - 18:30 | Brno

Azylová politika v Maďarsku

Jaký je dopad uzavření hranic? Přijďte na debatu o azylové politice v Maďarsku. Akce se koná ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v pondělí 13. 11. v 17:00 hod.

AMO organizuje veřejnou debatu o současném přijímacím systému migrantů a jeho humanitárních, právních a politických implikacích.

Maďarská vláda v roce 2015 představila příhraniční plot jako řešení narůstajícího počtu migrantů do členských států EU. Ve skutečnosti tím však Maďarsko vlastně přesměrovalo trasy žadatelů o azyl, kteří přicházejí do EU prostřednictvím Chorvatska a Slovinska. Od té doby se situace uprchlíků na maďarsko-srbské hranici zhoršila. Od roku 2016 jsou navíc uzavřeny oficiální vstupní místa do Maďarska. Vedle toho maďarská vláda i několikrát zpřísnila své azylové politiky.

Jaké jsou dopady uzavření hranic na situaci žadatelů o azyl v Maďarsku i mimo jeho hranice? Je přijatelné, aby se země odvrátila od svých mezinárodních závazků vybudováním hraničních plotů? Jak tato opatření ovlivnila diskusi v Maďarsku?

O současném přijímacím systému migrantů a jeho humanitárních, právních a politických implikacích bude diskutovat Mark Zoltán Kékési z maďarské lidskoprávní organizace MigSzol (Szeged) a Dalimil Petrilák z českého spolku Pomáháme lidem na útěku (Praha).

Účastníci:

  • Mark Zoltán Kekési, MigSzol, Szeged (HU)
  • Dalimil Petrilák, Pomáháme lidem na útěku, Praha (CZ)
  • Beáta Szakácsová, Kancelář veřejné ochránkyně práv, Brno (CZ)

Moderace: Zora Hesová, AMO

Akce je součástí projektu AMO Vyvracení mýtů o migraci, který realizujeme ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung, kanceláři v Praze. Partnerem akce je Europe Direct Brno.


Více info zde: https://www.amo.cz/cs/azylova-a-migracni-politika-eu-do-roka-a-do-dne/akce/dopad-uzavreni-hranic-azylova-politika-v-madarsku/