00 800 67 89 10 11

21. říjen 2017 00:00 - 29. říjen 2017 12:00 | Ostrava

Polské dny v Ostravě

Zveme vás na první ročník multižánrové přehlídky věnované Polsku v Ostravě.

Zveme vás na první ročník multižánrové přehlídky věnované Polsku, kterou pořádá ostravské Centrum PANT ve spolupráci s Polským institutem v Praze, Europe Direct Ostrava a celou řadou dalších ostravských kulturních a vzdělávacích institucí. Během přehlídky se můžete těšit na rozmanitý kulturní, kulinární i vzdělávací program ušitý ostravské současnosti i minulosti doslova na míru.

KDY: 21.-29.10
KDE:
na mnoha místech po celé Ostravě (Centrum Pant, Kino Cineport, Klub Atlantik, Klub Parník,...)

PROGRAM:
21.–29. 10.
 Masarykovo náměstí      
Krásy Dolního Slezska   (výstava)
Dolní Slezsko není jen název, který navíc mnoho z nás ani nezná. Je to především krásná krajina, tradice, zachovalé památky a prostředí historicky spjaté s Moravskoslezským krajem.
Zdarma

 

Neděle 22. 10. 15:00 různá místa Ostravy
Komentovaná prohlídka polskou Ostravou (autobusová prohlídka)
Vydejte se s námi speciálním autobusem Dopravního podniku Ostrava po místech spojených se životem polské menšiny v předválečné Ostravě. Trasa projížďky povede centrem města i okrajovými čtvrtěmi. Prohlídkou vás provede Jiří Šimon. Sraz účastníků na trolejbusové zastávce Nová radnice ve směru do centra.

80 Kč/zlevněné 50 Kč

 

Pondělí 23. 10. 16:00 Masarykovo náměstí
Vernisáž výstavy Krásy Dolního Slezska a slavnostní zahájení Polských dnů v Ostravě

 

Pondělí 23. 10. 17:00 Centrum PANT            
Současná EU očima Čechů a Poláků
(beseda)
Kam „pluje“ střední Evropa? Beseda s českými a polskými politology Josefem Mlejnkem ml., Marcinem Kędzierským a Stanisławem Górkou.

 

Pondělí 23. 10. 20:00  Klub Dock
Dagadana (hudební koncert)Polsko-ukrajinská kapela Dagadana založená v roce 2008 hraje hudbu kombinující jazz a elektroniku s polskými a ukrajinskými folklórními prvky. Nenechte si ujít tento jedinečný zážitek okořeněný společnou slovanskou tradicí. Přijďte s námi v Docku neformálně oslavit a zahájit Polské dny!
100 Kč

 

Úterý 24. 10. 18:00 Klub Atlantik
K. H. Borovský: Král Lávra /Stolik polski/ (divadlo a prezentace)
Divadelní představení studentů Gymnázia J. Słowackého ve Vratislavi /v češtině/. Představení doplní prezentace atrakcí hlavního města Dolního Slezska v podání Natálie Raclavské. Partnerem večera je projekt Stolik polski.
Zdarma

 

Úterý 24. 10. 19:00 Kino Cineport 
Poslední rodina (projekce životopisného filmu s besedou)
Vynikající Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik a Aleksandra Konieczna v epickém, ale zároveň intimním a každodenním portrétu jedné rodiny v Polsku na ploše 30 let.
100 Kč

 

Středa 25. 10. 18:00 PLATO Ostrava       
Adam Mazur: Magazyn SZUM (prezentace)
Prezentace předního polského teoretika a kritika umění Adama Mazura o jeho redaktorské práci v jednom z nejvýznamnějších polských magazínů o současném umění SZUM.
30 Kč

 

Středa 25. 10. 18:00 Centrum PANT 
Kavkaz očima Wojciecha Góreckého (beseda)
Beseda s autorem a jeho překladatelkou Bárou Gregorovou nad českým vydáním reportážní knihy Přípitek předkům.     
Dobrovolné vstupné         

 

Čtvrtek 26. 10. 18:00 Centrum PANT   
Problematický hrdina Józef Piłsudski (beseda)
Česko-polská beseda k 160. výročí narození zakladatele nezávislého polského státu s historiky Jiřím Friedlem a Maciejem Zakrzewským.
Dobrovolné vstupné

 

Čtvrtek 26. 10. 19:00 Klub Parník   
Noemiracles (hudební koncert)Koncert mladé česko-polské pop kapely pocházející z Třince, v jejímž čele stojí frontmanka Noemi Macura. Hudební i jazykovou pestrost zaručují rozmanité nálady v písních a texty v polštině, češtině a angličtině.
Dobrovolné vstupné 

 

Pátek 27. 10. 16:00 Ostravská univerzita (Budova E/učebna 108)
Polská zpívaná poezie (přednáška, beseda pro veřejnost)
Co je to „zpívaná poezie“? Jak se vyvíjela od dob komunismu do současnosti? A jaký význam má dnes? Na tyto i další otázky odpoví beseda s Mgr. Michałem Przywarou, PhD. z Katedry slavistiky Ostravské univerzity.
Zdarma

 

Pátek 27. 10. 19:00 Kino Cineport      
Bratříček Karel (projekce dokumentárního filmu)
Nový pohled na legendárního písničkáře, který se stal symbolem Pražského jara, přináší ve svém portrétu polská režisérka Krystyna Krauze.
110 Kč

 

Sobota 28. 10. 19:00 Kino Cineport
Volyň (projekce filmového dramatu s besedou)
Wojciech Smarzowski vypráví o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944. Děj sledujeme očima mladé Polky Zoši, která se dostává do těžké životní situace, v níž bojuje s povinností vůči rodičům a zakázanou láskou. Má její cit šanci přežít na Volyni v době rostoucí sousedské nenávisti, kdy se původ člověka stává otázkou života a smrti?
110 Kč


Bližší informace naleznete na webových stránkách Centra Pant nebo na jejich Facebooku.