00 800 67 89 10 11

11. říjen 2017 16:30 - 14:18 | Kroměříž

Islámské organizace

Islámské organizace, sebevražedný terorismus a kult mučedníka. Přednáška Mgr. Tomáše Raděje PhD., odborníka na téma islámského radikalismu.

Europe Direct Kroměříž a Knihovna Kroměřížska zve na přednášku s odborníkem na téma islámského radikalismu.


Osobnost Dr. Raděje je zárukou fundovanosti přednášky. Většinu roku působí v Jemenu má dokonalý přehled o místní zvycích, kultuře. Mgr. Tomáš Raděj, Ph.D (1980) vystudoval Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Dlouhodobě se specializuje na fenomén islámského radikalismu, v současnosti přednáší mj. pro civilní univerzity, Univerzitu obrany v Brně, Diplomatickou akademii MZV ČR, Armádu České republiky apod. Rozsáhle procestoval především arabský svět. Autor mnoha studií a analýz v odborných periodikách a publikacích. Působil jako konzul na Velvyslanectví České republiky v Bagdádu se vrátil z Libanonu, kde působil na univerzitě v Bejrútu. Je autorem knihy o iráckém povstání v letech 2003 až 2009 a témata spojená s islámem a arabským světem přednáší na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Jedná se o nevšední zážitek.

Ve své přednášce se podělí o mnohaleté zkušenosti a seznámí se základními pojmy a příčinami extremismu, zaměří se na islámský radikalismus v Evropě, objasní vznik islámu, jeho radikalizací a vznik kultu mučedníka v islámských zemích. sebevražedný terorismus, objasní charakter současné muslimské komunity v Evropě, postoj většinové společnosti k muslimům ve vybraných zemích a ožehavá témata společného soužití.

Na konkrétních příkladech upozorní na projevy islámského radikalismu nejen na evropské půdě, včetně aktivizace v Bosně a Čečensku a jejich dopad na vývoj islámského radikalismu. Zaměří se také na otázky koncepce mučednické smrti a taktiku sebevražedných – teroristických útoků.

Přednáška je doplněna o množství statistických údajů, na kterých jednak dokládá změny taktiky boje, jednak na nich demonstroval, jak se kvůli konfliktu v Afghánistánu mění zaměření produkce plodin, ze kterých má obyvatelstvo země hlavní finanční příjmy. Velkou pozornost vzbuzují videonahrávky, které živě zachycovaly úspěšné útoky sebevražedných útočníků. Má nemalé množství materiálu přímo od tajných služeb mnoha států, která ohledávala místa konfliktů a pumových útoků.

Přednáška se bude konat 11. 10. 2017, 16:30 v konferenčním sálu Knihovny Kroměřížska. Akce je zdarma.